Ziņo, ja redzi mobinga situāciju

ZIŅOT


Ja vari palīdzēt - palīdzi

  • Runā ar cietušo! Ir svarīgi izrādīt atbalstu un uzklausīt mobinga upuri. Sniedz drošības sajūtu un ieklausies.
  • Ziņo vadībai.
  • Ja esi liecinieks mobinga situācijai vai uzticības persona mobinga upurim, iesaisti vadību, skolas administrāciju vai citus atbildīgos! Meklē pēc palīdzības un tiekat galā ar mobingu kopā.
  • Meklē profesionālu palīdzību.
    Nebaidies zvanīt vai rakstīt augstāk minētajiem kontaktiem. 
  • Sargā sevi.
    Ja esat uzticības persona mobinga upurim, atceraties, ka ir svarīgi vispirms pasargāt sevi, lai spētu palīdzēt citiem.

Ja ir grūti - runā!


Nebaidies uzsākt sarunu ar savu draugu, paziņu vai citu uzticības personu. Kā vislabāk uzsākt sarunu?

  • Izvēlies piemērotu brīdi.
    Mēģiniet atrast laiku, kad esat netraucēti, slēgtā vidē un jūtat, ka otra persona nav aizņemta.
  • Esi godīgs.
    Svarīgi atklāt savas patiesās jūtas un emocijas. Nebaidies teikt, ja ir grūti vai slikti, tas liks otrai personai pievērst pastiprinātu uzmanību Taviem vārdiem.
  • Nebaidies uzsākt sarunu ar vārdu ''Es''.
    Tas liks izvairīties no pārpratumiem! Nebaidies teikt:,,Es jūtos nobijies par...'' vai ,,es jūtos satraukts par...'', vai ,,man grūti tikt galā ar...''.


Spēles no esi/ grāmatas, kas ļaus vieglāk atklāt savas emocijas un sajūtas:

  • Labā ziņa, sliktā ziņa
    Viens pēc otra sakat kādu labo ziņu un pēc tam slikto ziņu. Tas ļaus vieglāk izklāstīt savas sajūtas.
  • Asociāciju spēle
    Izdomā vārdu un pēc kārtas saucat vārdus, kas asociējas ar iepriekšējo. Ar asociācijām var vieglāk izteikt savas domas.


Iegādāties

Kas ir MOBINGS un kā to atpazīt?

MOBINGS ir atkārtota agresīva uzvedība, ko veic viena vai vairākas personas ar mērķi radīt otram emocionālas sāpes, tulkojumā nozīme - "pūļa uzbrukums". MOBINGU mēdz dēvēt arī par vienaudžu savstarpējo vardarbību, kas var radīt tiešu kaitējumu ar fiziskiem uzbrukumiem vai netiešu kaitējumu, traucējot vai apdraudot draudzību vai iekļaušanu grupā.

MOBINGS nav vienkāršs strīds, nevainīgs ķircinājums vai pārejošs posms attīstībā, bet nopietna problēma un nodarījums ar smagām sekām. Ikdienas konflikts, pēc kura iesaistītās puses neturpina viena otru pazemot, nav klasificējams kā mobings.

MOBINGS ietver manipulāciju, kontrolēšanu, noniecināšanu, apkaunošanu, noraidīšanu un izslēdzošu uzvedību sociālos kontekstos, kā arī kaitējumu reputācijai vai tās apdraudējumu.

MOBINGS visbiežāk rodas grupā un situācijās, kurās pastāv reāls vai šķietams varas un spēka pārsvars, izmantojot varas atšķirības starp pāridarītāju un upuri, kur bērni ir savstarpēji saistīti, piemēram, skolas klasē, pagalmā, pulciņos.

Iespēju kļūt par MOBINGA upuri pastiprina tādi riska faktori, kā: ķermeņa fiziskais spēks vai uzbūve, vecums, atšķirīgs ārējais izskats, intelekts, vienaudžu grupas (bara) spēks un atbalsts, ekonomiskais statuss, sociālais statuss, reliģija, etniskā izcelsme, seksuālā orientācija, ģimenes apstākļi, dzimums, dzimuma identitāte, rase, funkcionāli traucējumi vai izglītības iegūšana pēc speciālas izglītības programmas (izglītības programma izglītojamajiem ar mācīšanas traucējumiem.

MOBINGA veidi

Izšķir četrus galvenos mobinga veidus:

Fizisks mobings. 
Visas darbības, kas saistītas ar spēka pielietošanu pret otru cilvēku – fiziska iespaidošana, sišana, iekaustīšana, personīgo mantu iznīcināšana, kniebšana, grūstīšana. Šis mobinga veids sastopams visās vecuma grupās. Zēni vairāk pielieto fizisku vardarbību, nekā meitenes.
Tie, kuri fiziski dara pāri citiem, skolai parasti ir zināmi. Kad viņi kļūst vecāki, viņu uzbrukumi kļūst daudz agresīvāki. Šo veidu ir visvienkāršāk atklāt.

Verbāls mobings.
Vārdiska pazemošana, apsmiešana, izjokošana, aprunāšana, iebiedēšana. Tie ir vārdi, ko kāds bērns izsaka citam ar mērķi pazemot, izsmiet vai izjokot. Verbālais mobings notiek arī ar žestiem, ar mīmiku, sejas izteiksmēm, saskatīšanos, sasmaidīšanos. Tas ir visvienkāršākais veids, kā darīt pāri citam - ātri un precīzi un arī tad, ja bērna vai pusaudža rīcībā ir maz laika. Tā sekas var būt postošākas par fizisku mobingu, jo rētas nav redzamas. Sastopams visās vecuma grupās.

Sociālais - izstumšanas jeb klusuma mobings.
Cilvēks tiek izstumts no grupas, ignorēts, izolēts. Tas notiek tad, kad kādu no klases atstumj, ar viņu neviens nerunā, nevēlas draudzēties, apietas tā, it kā viņa/as nebūtu. Šis mobinga veids ir sastopams starp vecākiem bērniem, biežāk starp meitenēm. Vispostošākais šī mobinga veida efekts ir tas, ka vienaudžu grupa atraida brīdī, kad bērnam attiecības ar vienaudžiem ir vissvarīgākās.

Mobings, izmantojot modernās tehnoloģijas.
Šis mobinga veids ir salīdzinoši jauns fenomens un sāka izpausties, attīstoties modernajām komunikāciju tehnoloģijām. Ar e-pasta, sociālo tīklu, interneta tērzētavām un mobilajiem tālruņiem ar fotografēšanas/filmēšanas funkciju tiek izplatīti attēli un/vai ziņas, kas sāpina. Izmantojot šīs tehnoloģijas, pāridarītāji savus upurus var pazemot, kad vien vēlas, publiski un ātri.

Jebkurā no MOBINGS veidiem var notikt arī seksuāla rakstura pazemošana.

MOBINGA sekas?

Mobings rada nopietnas ciešanas un kaitējumu dažādās funkcionēšanas jomās, kā arī rada negatīvu vidi un mikroklimatu. Izmaiņas šajās jomās var būt kā spilgti signāli, ka tiek piedzīvots mobings.


Kognitīvā sfēra (domāšana)
Izkroplļoti priekšstati par sevi un apkārtējās pasaules likumsakarībām
Grūtības koncentrēties
Grūtības atcerēties
Suicidālas domas

Uzvedībā:
Fiziski un verbāli agresīvs
Izolēšanās
Atkarību izraisošu vielu lietošana
Savam vecumam neatbilstoša seksuāla uzvedība
Suicidālas darbības un paškaitējums
Uz risku vērsta uzvedība

Emocionālajā sfērā:
Ierobežota spēja atpazīt un paust emocijas
Depresīvas izjūtas un trauksme
Neatbilstošs pašvērtējums
Vāja emociju kontrole
Kauna, vainas un baiļu izjūta
Dusmas un dusmu “lēkmes”
Neuzticēšanās cilvēkiem
Pēctraumas stresa sindroms

Fiziskajā veselībā
Nepietiekams ķermeņa svars
Aizkavēta fiziskā attīstība
Psihosomatiskas saslimšanas
Miega traucējumi
Neirotiski traucējumi enurēze, enkoprēze
Traumas un savainojumi
Paškaitējums

Sociālajā sfērā
Neievēro ķermeņa robežas
Grūtības veidot noturīgas attiecības
Tendence izolēties no sociālajiem kontaktiem
Nespēja atrast kontaktu un veidot attiecības ar citiem
Bailes pazaudēt kontroli attiecībās vai izteikta pakļaušanās

KAD meklēt palīdzību?

MOBINGA situācijā jāiejaucas un jāvēršas pēc palīdzības. Tā ir katra mūsu personīgā un kā sabiedrības atbildība, nekāvējoties iesaistīties un novērst vardarbību. Atbildību par vardarbību un mobingu regulē vairāki normatīvie akti, kas attiecas uz bērniem, ģimeni, izglītības iestādēm un sabiedrību - Bērnu tiesību aizsardzības likums, Krimināllikums, Ministra kabineta noteikumi, Izglītības likums u.c.


MOBINGĀ iesaistītas parasti ir trīs puses; pāridarītājs, upuris un persona/as kas to novēroSvarīgi ir atbilstoši rīkoties, informēt par sekām, sniegt atbalstu un palīdzību visām iesaistītām pusēm, veidojot izpratni par veselīgu komunikāciju, sadarbību, emociju regulāciju.  

MOBINGA upuris nespēj patstāvīgi izvairīties no pāridarītāja vai to apturēt, jo piedzīvo dziļas bailes, kaunu un vainas sajūtu, kā arī, iespējams, nav pietiekamu prasmju un zināšanu kā  sevi aizstāvēt. Savukārt pāridarītājam bieži mobings ir cīņa par uzmanību, varu un statusu klases kolektīvā. 

MOBINGA pāridarītāja mērķis vai nodoms ir izraisīt bailes un ciešanas un/vai kaitējumu personas ķermenim, jūtām, pašcieņai vai reputācijai, tādējādi iegūstot iedomātu respektu un varu, kas nav gūta godprātīgā veidā. 

MOBINGA novērotājs piedzīvo bailes un trauksmi, bezpēcības sajūtu, apjukumu - svarīgi ir zināt, kur meklēt palīdzību un atbalstu sev, un citiem, kāda ir pareizā rīcību shēma.  

KUR vērsties pēc tūlītējas palīdzības?

Resursi, kur meklēt tūlītēju un informatīvu atbalstu. 

Valsts policija 110
Pašvaldības policija atbilstoši atrašanās vietai (Rīgas pašvaldības policijas anonīmais tālrunis 67037555)
Neatliekamā medicīniskā palīdzība 113.
Sastopoties ar vardarbību vai bērna seksuālu izmantošanu saturošiem materiāliem interneta vidē, aicinām nekavējoties ziņot Latvija Drošāka interneta centram https://drossinternets.lv/lv/zinot
Ja pats ciet vai kāds zināms cilvēks cieš no vardarbības un nepieciešama palīdzība -> https://dod.pieci.lv/pieteikt-palidzibu
“Skalbes” krīzes tālrunis 116123: telefonkonsultācija jebkurā diennakts laikā. Iespēja saņemt tūlītēju speciālista konsultāciju par dažadiem jautājumiem: pašnāvnieciskas  domas, depresija, vientulība, sēras, atkarības u.c.)
Bērnu un pusaudžu uzticības tālrunis 116111: diennakts telefonkonsultācijas bērniem un jauniešiem, kā arī viņu vecākiem, lai saņemtu psiholoģiska rakstura palīdzību un rastu atbalstu krīzes situācijās. Nodrošina Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija. 
Atbalsta tālrunis noziegumos cietušajiem 116006:  cietis no jebkāda veida noziedzīga nodarījuma vai ir redzējis, kā tiek izdarīts noziedzīgs nodarījums. Vairāk informācijas: cietusajiem.lv.

Psiholoģiskais atbalsts: bērniem un vecākiem

Savlaicīgas psiholoģiskās palīdzības vai psihoterapijas nodrošināšana bērnam ir būtisks faktors, lai palīdzētu mazināt traumējošā notikuma sekas un to ietekmi uz bērna normālu turpmāko attīstību.

Krīžu un konsultāciju centrs “Skalbes”, Psihologa vai psihoterapeita konsultāciju pieraksts: 24551700. https://www.skalbes.lv/
Resursu centrs Sievietēm MARTA, akalpojums piemērots sievietēm, kuras cieš no vardarbības vēlas saņemt psiholoģisku atbalstu un informāciju kā rīkoties, https://marta.lv/lv/, Tālruņi (darba dienās 10.00-18.00):Rīgā: +371 67 378 539, Liepājā: +371 29 195 442, Rēzeknē: +371 25 648 595
Pusaudžu resursu centrs, sniedz bezmaksas psiholoģisku un/vai multidisciplināras komandas palīdzību pusaudžiem vecumā no 10-18 gadiem, kuriem ir emocionāli sarežģījumi, uzvedības problēmas, pārmērīga datora vai mobilo telefonu lietošana, apgrūtināta saskarsme ar vienaudžiem vai vecākiem, atkarību problēmas, depresija, trauksme un citas garīgās veselības problēmas. https://pusaudzim.lv/. Konsultatīvais tālrunis (visa Latvija): +37125737363 (Darba dienās: 12:00 – 16:00)
Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija. Konsultatīvā nodaļa: 67359129, [email protected]. Konsultatīvā nodaļa bez maksas sniedz konsultatīvo atbalstu ģimenēm ar bērniem, bērniem ar uzvedības problēmām un saskarsmes grūtībām, bērnu likumiskajiem pārstāvjiem vai aprūpētājiem un valsts un pašvaldību speciālistiem darbam ar ģimenēm ar bērniem. Konsultatīvās nodaļas speciālisti, atbilstoši bērna uzvedības problēmām: veiks bērna uzvedības diagnostiku; sniegs konsultācijas bērna vecākam, citam likumiskajam pārstāvim vai aprūpētājam; izstrādās bērna individuālo atbalsta programmu 12 mēnešiem un sadarbosies bērna individuālās atbalsta programmas periodā. Vairāk informācijas: https://www.bti.gov.lv/lv/esf-projekts-konsultativa-nodala
Bērnu sociālā rehabilitācija stacionāros. Sociālās rehabilitācijas pakalpojumi no vardarbības cietušiem bērniem ir pieejami bērniem, kuri cietuši noziedzīgā nodarījumā, ekspluatācijā, seksuāli izmantoti vai tikuši pakļauti vardarbībai vai jebkādām citām nelikumīgām, cietsirdīgām vai cieņu aizskarošām darbībām. Rehabilitācijas mērķis ir nodrošināt, lai bērns spētu atgūt fizisko un psihisko veselību un veiksmīgi iekļautos sabiedrībā. Kārtību, kādā bērniem šajā gadījumā par valsts budžeta līdzekļiem nodrošināmi sociālās rehabilitācijas pakalpojumi, nosaka MK 22.12.2009. noteikumi Nr. 1613 „Kārtība, kādā nepieciešamo palīdzību sniedz bērnam, kurš cietis no prettiesiskām darbībām”. Sīkāka informācija pieejama: http://www.lbf.lv/lv/pret-vardarbibu
Vecāku atbalsta grupas. Sadarbībā ar Labklājības ministriju tiek nodrošinātas atbalsta grupas vecākiem, kuru bērni ir cietuši no noziedzīga nodarījuma, vai to veikuši. Atbalsta grupās ir iespēja satikties ar vecākiem, kas ir nonākuši līdzīgā situācijā, dalīties pieredzē, sniegt un saņemt atbalstu no citiem vecākiem un grupas vadītāja. Grupu saraksts un kontakti: https://ej.uz/atbalstagrupasvecakiem
Psihologa konsultācijas. Latvijā valsts nodrošina katram vardarbībā cietušam bērnam 10 apmaksātas sociālās rehabilitācijas konsultācijas pie psihologa, un šo pakalpojumu apmaksā pašvaldības sociālais dienests. Interesējieties savas dzīvesvietas sociālajā dienestā par iespējām saņemt apmaksātu pakalpojumu jūsu bērnam!